10 sposobów na oczyszczenie na Nowy Rok

Nowy rok. To niezwykle znaczący moment w roku. Też czujesz energię do zmiany? Wprowadzania nowych nawyków, innowacyjnych pomysłów i nieszablonowych postanowień noworocznych? Warto się najpierw zastanowić, czy masz w życiu przestrzeń na tyle nowości. To oczyszczenie, pozbycie się nadmiaru, jest pierwszym krokiem przed wprowadzaniem czegoś nowego.

Całkiem niedawno zrozumiałam ważną rzecz: jeśli chcę do mojego życia wprowadzić coś nowego, należy temu zrobić miejsce. Usunąć to, co stare, to co niepotrzebnie zalega.


Nauczyła mnie tego przyroda. Wydaje się, że żeby jabłoń znowu zakwitła i wydała owoce, zimą musi pozbyć się zielonych listków i zrzucić wszystkie jabłka. To, czego drzewo się pozbywa staje się pożywką, nawozem. Podobnie do jabłoni, ludzie mogą poddać się oczyszczeniu ze wszystkiego, co im nie służy, by z większą mądrością i energią podjąć kolejne (być może nowe) wyzwania.

Każdego dnia świat będzie Cię ciągnął za dłoń i krzyczał
” To jest ważne! I to jest ważne! I to jest ważne! Powinieneś zainteresować się tym! I tym! I tym!”
I każdego dnia, to po Twojej stronie leży decyzja, czy wyszarpniesz dłoń z tego uścisku, położysz ją na sercu i powiesz:
„Nie. Oto, co jest na prawdę ważne”

Iain Thomas

Nowy Rok to czas podsumowań, nie planów

Dni wokół Nowego Roku zawsze przepełnione są podsumowaniami, nowymi planami i porządkowaniem minionych spraw. Dodatkowo, tym razem już od sylwestra księżyc na niebie maleje. Nasz naturalny satelita zdaje się mieć olbrzymi wpływ na nasze życie, włada przecież pływami morskimi! Niegdyś nasi przodkowie, żyjąc w bliskim połączeniu z naturą, podczas malejącego księżyca również starali się pozbyć z życia wszystkiego co niepotrzebne.

Współcześnie obserwuję takie podejście, że owszem chcemy mieć nowe, ale nie dajemy sobie na to sobie w życiu miejsca. Przez co żyjemy w zupełnym nadmiarze. Spróbuj z tym Nowym Rokiem i tym niezwykłym czasem malejącego księżyca zastanowić się, jakiego zbędnego balastu możesz się pozbyć. Niewątpliwie może pomóc Ci to zrobić przestrzeń na nowe postanowienia 🙂

To doskonały czas na oczyszczanie.

W każdym możliwym wymiarze. Oczyszczanie naszej skóry, pozbywanie się naskórka, toksyn a nawet włosków.

1. Peeling

Skóra to Twój największy organ. W tym okresie możesz o nią zadbać poprzez naturalne peelingi. Ja używam najprostszego: kawa i olej lniany (lub oliwa). Taką mieszanką nacieram całe ciało podczas prysznica albo oczyszczam twarz.

2. „Parówka” na otworzenie porów

To niezwykle stary i tani zabieg a jednocześnie cudownie skuteczny i wielowymiarowy 🙂 Pochylenie się nad garnuszkiem z ciepłą wodą pomaga otworzyć pory, oczyścić drogi oddechowe. Warto takie oczyszczenie twarzy zrobić kilka razy w miesiącu.

Dodając kilka kropel olejków eterycznych lub ziół, sprawisz sobie fajną aromaterapię.

3. Maseczka z glinki

Godnym uwagi naturalnym preparatem do oczyszczania naszej skóry jest glinka kosmetyczna. To nic innego, jak sproszkowana skała osadowa. Glinki takie mają właściwości absorpcyjne, więc położone na twarz wchłaniają toksyny i nadmiar sebum.

W marokańskim rytuale piękności najpierw należy otworzyć pory, następnie oczyścić skórę mechanicznie (peelingami lub specjalnymi chropowatymi rękawiczkami) na koniec położyć glinkę, aby wchłonęła zanieczyszczenia i oddała do skóry zawarte w niej minerały. Świetny rytuał, który można robić przy malejącym księżycu.

oczyszczenie przez kąpiel i zabiegi kosmetyczne
Naturalny rytuał oczyszczenia – kąpiel

Z pewnością można też spróbować oczyścić swój organizm ziółkami i lekkostrawną dietą. Przyznaj, ten okres świąteczno-noworoczny nie należał do tych, kiedy jemy zdrowo. Dlatego zachęcam Cię, żeby właśnie teraz zadbać o swoje ciało, pozbyć się nagromadzonych od alkoholu, cukru czy tłuszczu toksyn.

4. Zioła na oczyszczenie

Wszystkie zioła, które powodują, że się pocisz lub sikasz pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Podczas oczyszczania w malejącym księżycu, z pewnością możesz sięgnąć po pokrzywę, mniszek lekarski czy miętę.

5. Lekkostrawna dieta

Niejeden układ trawienny po świętach i sylwestrowej imprezie potrzebuje regeneracji. Na te nadchodzące dni najlepszym lekarstwem będzie lekkostrawna dieta. Niech w Twojej kuchni królują warzywne zupy i sosy czy dania jednogarnkowe. Do dań dodaj sporo pobudzających przypraw: imbir, chilli, cynamon, jałowiec czy chrzan.

zdrowe oczyszczenie dzięki zupom
Miska rozgrzewającej zupy

Kolejnym pomysłem na oczyszczenie jest pozbycie się zbędnych myśli i emocji. Pomocna może być odpowiedź na pytanie, co chcesz odpuścić. Są rzeczy na które nie mamy wpływu, a które siedzą nam z tyłu głowy. Najzdrowiej jednak jest odpuścić, zamartwianie się nic nam nie pomoże. W Ajurwedzie panuje przekonanie, że tłumione emocje: żal, poczucie winy, pretensje czy złość mogą dosłownie odkładać się w twoim organizmie i powodować choroby.

6. Medytacja

Nie musi być to klasyczne oczyszczanie umysłu. Równie dobrze możesz malować, robić na szydełku czy gotować. Więcej o alternatywnych metodach medytacji przeczytasz tutaj. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie czynności mają działanie oczyszczające umysł, podobnie do samej medytacji.

7. Oczyszczenie z negatywnych emocji

Bardzo łatwo to powiedzieć czy napisać, trudniej wykonać. Jednak jest to wykonalne i możliwe, zwłaszcza z Twoim dobrym nastawieniem. Nie pozwól, by zjadły Cię negatywne emocje i myśli.Jeśli masz możliwość spędzaj jak najwięcej czasu w naturze, to pomoże Ci się wyciszyć i uwolnić ze zbędnych emocji.

8. Spacer, lekki wysiłek fizyczny

To też może być formą medytacji. Dodatkowo niewielki wysiłek powoduje szybsze oczyszczanie się organizmu, dlatego warto wprowadzić takie aktywności do naszej codzienności.

Oczyszczenie przez spacer
Oczyszczenie przez spacer

Jeśli lubisz bardziej widoczne efekty oczyszczania, możesz też przenieść je do świata zewnętrznego i dosłownie zabrać się za porządki.

9. Porządki

Pozbądź się rzeczy, których nie używasz, jeśli tylko zajmują Twoją przestrzeń i energię a nie masz z nich żadnego pożytku. Malejący księżyc to idealny moment na robienie porządków.

10. Oddech

Jeśli żadne z tych pomysłów na oczyszczenie nie jest dla Ciebie, powiem Ci, że oczyszczasz się z każdym wydechem 🙂 Z każdym wydechem usuwamy nawet około 70% toksyn, tak więc oddychaj na zdrowie.

Która metoda oczyszczania podoba Ci się najbardziej? A może już jakieś stosujesz? Z chęcią usłyszę o tym, co pomaga Ci się pozbyć nadmiaru w tym bardziej przyziemnym, jak i ulotnym ujęciu.
Daj znać w komentarzu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *