Rolnictwo ekologiczne – wady i zalety

jak wygląda rolnictwo ekologiczne

Jeśli dbasz o swoje zdrowie, na pewno zwracasz uwagę na to, co ląduje na Twoim talerzu. Zależy Ci na tym, żeby produkty, które kupujesz były najlepszej jakości? Rolnictwo ekologiczne może być odpowiedzią na Twoje problemy.

Okazuje się, że jeśli wybierasz rzeczy oznaczone certyfikatem zielonego listka masz gwarancję, że są wolne od szkodliwej dla zdrowia i środowiska chemii.

Jak wyglądają kontrole na gospodarstwach ekologicznych i czy w ogóle taka uprawa jest lepsza?

Rolnictwo ekologiczne ma dużo zalet, jednak naszym okiem ma i wady, dlatego zapraszamy do przesłuchania i dalszej dyskusji w temacie.

Listen to „#010 – Rolnictwo ekologiczne – wady i zalety.” on Spreaker.

Czy rolnictwo ekologiczne ma definicję?

Tak! To jest system uprawy ziemi albo hodowli zwierząt, gdzie nie ma miejsca na substancje szkodliwe dla zdrowia i środowiska.

Ekologia to ostatnio modne słowo. Wiele firm czy produktów nazywamy „ekologicznymi” mimo tego, że wcale takimi nie są. Trzeba uważać i nie dać się oszukać. Wybierając żywność ekologiczną chcesz mieć gwarancję, że są to produkty zdrowe dla Ciebie i wyhodowane z poszanowaniem dla przyrody.

Produkty ECO, BIO i ORGANIC to zamienniki dotyczące tego samego – żywności bez szkodliwych dla zdrowia i środowiska substancji.

Czy faktycznie mogę mieć gwarancję?

Jeśli kupujesz warzywa czy owoce od znanego Ci rolnika, zawsze możesz dopytać o co tylko chcesz. Wybierając produkty od zaufanego dostawcy, gwarancją jest dla mnie jego słowo.

Kupuję też produkty, które przyjeżdzają do nas z daleka. Piję kawę, herbatę czy używam egzotycznych przypraw. Jak wtedy mogę mieć pewność? Nie dam rady zapytać rolnika, który wyhodował te wszystkie rzeczy. Na całe szczęście rolnictwo ekologiczne ma certyfikat, który daje pewność, że produkt oznaczony zielonym listkiem jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska.

A co, jeśli rolnik i tak pryska?

Żeby uzyskać certyfikat dla gospodarstwa czy przetwórni, rolnik musi złożyć odpowiedni wniosek do jednostki certyfikującej. W Polsce mamy ich 11 – tutaj znajdziesz spis wszystkich.. Cała procedura przejścia na rolnictwo ekologiczne trwa 2 lata. Przez ten czas jednostki certyfikujące sprawdzają gospodarstwo czy przetwórnię.

Od kilkunastu lat Unia Europejska ma taki spójny zestaw wymagań, jakie rolnik musi spełniać, żeby dostać certyfikat zielonego listka. Kompletne rozporządzenie dotyczące rolnictwa ekologicznego możesz przeczytać tutaj.

W momencie uzyskania przez rolnika czy przetwórnię certyfikatu, to miejsce jest regularnie kontrolowane. Są umawiane wizyty osób z jednostek certyfikujących, ale też takie niezapowiadane. Kontrola pobiera próbki ziemi, warzyw czy przetworów i bada to w laboratorium pod kątem zawartości zabronionych substancji.

Jak wygląda rolnictwo ekologiczne
Rolnictwo ekologiczne jest nieco droższe, ale jest też zdrowsze dla nas i lepsze dla naszego środowiska.

A co z opryskami w transporcie i w magazynach?

W tym rozporządzeniu jest cały rozdział poświęcony właśnie temu problemowi. okazuje się, że produkty Bio muszą być oddzielone od innych produktów w transporcie i w magazynach.

Jest to związane z pewnym mało ekologicznym rozwiązaniem – bardzo często warzywa czy owoce Bio są zapakowane w plastikowe opakowanie.

Jednak coraz częściej można się spotkać z bardziej kreatywnym rozwiązaniem tego problemu:

  • Folia PLA – biodegradowalny materiał pozyskiwany z roślin jest coraz częścią alternatywą dla plastikowych opakowań. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo materiał podczas segregacji często trafia do „plastiku”, co stanowi poważny problem. Dodatkowo folia PLA jest teoretycznie biodegradowalna, jednak w Polce nie mamy przemysłowych kompostowalni z odpowiednimi warunkami.
  • Spotkałam się też z warzywami i owocami, które mają na skórce naświetlony laserem napis Bio. Jest to chyba najlepsze znane mi rozwiązanie tego, żeby oddzielać warzywa z rolnictwa ekologicznego od reszty.

Czemu rolnictwo ekologiczne jest lepsze?

  • Wszelkie pestycydy szkodliwe dla zdrowia są zabronione
  • Warzywa i rośliny Bio zawierają więcej prozdrowotnych substancji, np. antyoksydantów
  • Rolnictwo ekologiczne pomaga w ochronie bioróżnorodności
  • Dzięki rezygnacji z pestycydów pszczołom i dzikim zapylaczom w okolicy pól żyje się lepiej
  • Rolnictwo ekologiczne może pomóc w problemie z zakwitami sinic w Bałtyku
  • Cenna dla nas wszystkich woda jest dużo wydajniej wykorzystywana i przede wszystkim magazynowana

Jakie są wady rolnictwa ekologicznego?

Przychodzi mi do głowy jedna rzecz. Dotyczy ona bardziej krajów globalnego południa, więc u nas mało się o tym mówi.

Byliśmy w Kambodży w miejscu, które słynie z upraw pieprzu. Praktycznie każdy dom w okolicy, miał na podwórku suszący się pieprz.

Rolnictwo ekologiczne zyskuje coraz większą popularność. Byliśmy na jednej plantacji ekologicznej, prowadzonej przez europejczyków. Ci ludzie znają się na marketingu i wiedzą czego szuka europejski turysta. Przez to zabierają lokalnym mieszkańcom klientów.

To bardzo złożony i trudny do rozwikłania temat.

Podsyłam do posłuchania podcastu dział zagraniczny w rozmowie z Tomkiem Michniewiczem, o tym kiedy podróżowanie przestaje być etyczne. Inicjatywy, które nam wydają się lekiem na całe zło, mają też swoje ciemne strony.

Konkretne zestawienie cen produktów Bio i innych

Płatki owsiane (konwencjonalne) 7-10 zł/kg
Płatki owsiane (rolnictwo ekologicnze) 10-15 zł/kg

Włoszczyzna (k) 7-11 zł/kg
Włoszczyzna, którą kupuję na targu 12 zł/kg

Bazylia (k) 3,55 zł/25g
Bazylia (eko) 3,99 zł/25g

Jajko (k) 0,6-1 zł/szt
Jajko (eko) 1-1,2 zł/szt

Ser (k) 39 zł/kg
Ser (eko) 69 zł/kg

Produkty ekologiczne są nieco droższe od tych z upraw konwencjonalnych. Nie jest to jednak duża różnica. Im więcej będziemy inwestować w rolnictwo ekologiczne, tym bardziej będzie powszechne i dostępne w przystępnej cenie. Na pewno trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na robienie zakupów, o czym możesz posłuchać w poprzednim odcinku naszego podcastu.

Co można zrobić, żeby popularyzować rolnictwo ekologiczne?

Jeśli jesteś na tej tronie, na pewno zależy Ci na tym, żeby jeść zdrowo jednocześnie troszcząc się o naszą planetę.

Jeśli znasz kogoś, kto byłby zainteresowany taką tematyką – wyślij mu albo jej podcast z samej góry strony. To zawsze kolejna osoba po zielonej stronie mocy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *