Czym jest dieta planetarna? 5 podstawowych zasad

Codziennie zjadasz średnio jakieś 3 posiłki dziennie. Skąd jednak pochodzi to jedzenie? Czy kupując moje ulubione produkty w sklepie nie przyczyniam się do jakichś ludzkich tragedii czy do degradacji środowiska? Dieta planetarna to odpowiedź na tego typu problemy. Globalizacja uwikłała nas w system wielu zawiłych powiązań i zależności. Warto rozmawiać o problemach, które cała ta machina wywołuje i jednocześnie staje się ofiarą. W dzisiejszym odcinku dowiesz się, jakie jedzenie jest najlepsze dla naszego zdrowia, klimatu i dobrej kondycji planety.

Listen to „#019 – Co to jest dieta planetarna?” on Spreaker.

Dieta planetarna zasady

1.Dieta planetarna powinna opierać się w większości na produktach roślinnych

Nie musisz zostawać od razu weganinem czy weganką. Jeśli zależy Ci na naszym środowisku, ogranicz mięso i nabiał w Twojej diecie. Dlaczego?

  • uśredniając produkty roślinne wymagają do produkcji mniej wody niż mięsne
  • aby wyhodować zwierzęta potrzebujemy dużo więcej powierzchni niż do wyhodowania roślin o podobnej podaży kalorycznej

2. Kupuj nieprzetworzone produkty

Dlaczego?

  • Każde przetwarzanie jedzenia powoduje utratę jakichś składników odżywczych. Produkty świeże są najbardziej bogate w witaminy czy minerały.
  • Przetwarzanie żywności wiąże się z kolejnym zużyciem wody czy energii potrzebnej do transportu czy magazynowania. Im więcej ogniw w takim łańcuchu pomiędzy polem a Twoim stołem, tym więcej zasobów ziemi zużywamy.
zdrowa żywność
Na diecie planetarnej kupuj warzywa lokalne i sezonowe

3. Zaopatruj się u lokalnych rolników czy wytwórców

Zwracaj uwagę na to skąd pochodzi Twoje jedzenie. Czasem produkty zanim trafiły na półki w markecie musiały przebyć kilka tysięcy kilometrów.

  • Uprawy od lokalnych dostawców mają mniejszy ślad węglowy, bo transport jest krótszy.
  • Lokalne produkty są też świeższe, ponieważ mają do przebycia krótszą trasę.
  • Dieta planetarna zakłada także wspieranie zrównoważonego rolnictwa. Jeśli zaopatrujesz się u rolnika z okolicy, masz możliwość poznać warunki w jakich rośnie Twoje jedzenie.
  • Jeśli jedzenie, które wybierasz pochodzi z daleka, nie masz żadnej wiedzy na temat tego w jaki sposób jest uprawiane, przetwarzane czy transportowane. Ze względu na rosnący popyt na jakiś produkt, w krajach rozwijających rozwijają się szemrane interesy i brutalne i niebezpieczne praktyki. Polecam obejrzeć chociażby ten dokument na Netflixie o tym, jak meksykańscy przemytnicy narkotyków przerzucili się na sprzedaż awokado.

4. Wybieraj produkty sezonowe

Lokalni rolnicy mają w swoim asortymencie produkty sezonowe i własne przetwory.

  • Sezonowe warzywa i owoce często są idealną odpowiedzią na potrzeby naszego organizmu o danej porze roku. Wiosną rosną oczyszczające rzodkiewki, chrzan czy szczypiorek. Latem kiedy potrzebujemy orzeźwienia pojawia się arbuz, pomidory czy ogórki, itp.
  • Gotując w rytmie natury nawiązujesz z nią więź. Zwracasz większą uwagę na to, co aktualnie dzieje się w przyrodzie i doceniasz ulotność tego, co ma ona do zaoferowania.

5. Dokonuj mądrych wyborów swoim portfelem

Podczas codziennych zakupów masz możliwość wyboru, kogo wesprą Twoje pieniądze. Możesz zapłacić lokalnemu rolnikowi, który uprawia rolnictwo zrównoważone lub ogromnej korporacji, która jest nastawiona na maksymalizację zysków. Jeśli szukasz alternatyw dla dużych marketów, zajrzyj tutaj.

Co jeszcze mogę zrobić dla środowiska?

Rolnictwo zajmuje coraz większe tereny i produkuje coraz więcej żywności. Żyjemy w coraz bardziej zglobalizowanym świecie. Równocześnie obserwujemy coraz dotkliwiej takie zjawiska jak gwałtowny spadek liczby owadów i ptaków, jałowienie gleby, zanieczyszczanie wody.

Rolnictwo z jednej strony się do tego przyczynia, a z drugiej cierpi z powodu tych zmian. To takie błędne koło.

Dieta planetarna to wybór żywienia, które w jak najmniejszym stopniu szkodzi środowisku i klimatowi. Dlatego im mniej kupujesz produktów pochodzących z tej wielkiej machiny systemu żywnościowego, tym lepiej.

Zacznij uprawiać mini ogródek

Nie musisz mieć działki, żeby rozpocząć uprawę swojego warzywniaka. Nawet balkon wystarczy do wyhodowania kiełków, ziół czy sałat. Nie są trudne w uprawie a Ty masz gwarancję najświeższych produktów! Miejskie ogrodnictwo jest dobre dla środowiska i Twojego zdrowia 🙂

Zbieraj dzikie rośliny jadalne

Zamiast kupować drogie super foods z drugiego końca świata, rozejrzyj się uważnie na spacerze. Dzikie rośliny jadalne to prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Możesz je traktować jako dodatek do swojej codziennej diety. Polecam Ci zapoznać się z poradami dla początkujących zbieraczy.

Nie marnuj jedzenia

Okazuje się, że w Polsce 1/5 wyprodukowanej w naszym kraju żywności trafia do kosza. Co za marnotrawstwo! Wyrzucając jedzenie marnujesz inne zasoby potrzebne do jego wytworzenia.

Dieta planetarna to proste rozwiązanie na problem degradacji środowiska i pogarszającego się stanu zdrowia publicznego. Ja już weszłam na ścieżkę zmiany nawyków dla zdrowia i planety, dołączysz?

Co tydzień wysyłamy inspirację do tego jak żyć bliżej natury i jak zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko. Zapisz się na nasz newsletter www.siano.org/news

Bibliografia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *