Dzikie rośliny jadalne, wskazówki dla początkujących zbieraczy

Żyjemy w czasach ogromnego dostatku jedzenia i jednocześnie niedoborów witamin. Depresja, anemia czy osteoporoza powstają przez to, że nie dostarczamy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Okazuje się, że warzywa i inne produkty w sklepach nie są wystarczająco odżywcze. Jak sobie z tym radzić? Na całe szczęście natura podsuwa nam rozwiązanie pod nos, no a tak właściwie pod nogi. Dzikie rośliny jadalne to bogactwo składników odżywczych! Spróbuj przygody ze zbieractwem i korzystaj z prozdrowotnego działania pospolitych chwastów. Po przesłuchaniu dzisiejszego odcinka będziesz wiedzieć co, jak i kiedy zbierać, by cieszyć się darmowym super foods dostępnym na pobliskiej łące.

Listen to „#015 – Dzikie rośliny jadalne, wskazówki dla początkujących zbieraczy” on Spreaker.

Po co zbierać dzikie rośliny jadalne?

Przez tysiąclecia dzikie rośliny jadalne stanowiły podstawę żywienia dla naszych przodków, ludów zbieracko-łowieckich. Około 10 tysięcy lat temu porzucili oni jedyną znaną im metodę pozyskiwania jedzenia i zaczęli uprawiać ziemię. Z pewnością nie porzucili oni zbierania dzikich roślin, wręcz przeciwnie, jeszcze nasi dziadkowie wspomagali się zieleniną z łąk. Zwłaszcza w okresie przednówka, kiedy zapasy się kończyły, a nowych plonów jeszcze nie było. Wydaje się, że zbieranie dzikich roślin jadalnych to część naszej kultury jedzenia. Warto więc wrócić do tej praktyki, która odeszła w niepamięć w czasie ostatnich 50 lat.

Gdzie zbierać dzikie rośliny jadalne?

 • Uważaj na zanieczyszczenia, wybieraj miejsca z dala od ruchliwych dróg czy fabryk – mogą być to obrzeża miast czy leśne polany.
 • Na wsi wcale nie tak czysto – zbierając dzikie zioła na wsi zwracaj uwagę, czy w pobliżu nie ma pól uprawnych. W takich miejscach stosowane są opryski, które też mogą zatrzymać się na innych roślinach.
 • Ważnym aspektem jest to, że nie można zrywać roślin z terenów objętych ochroną. Dlatego na terenie parków narodowych i rezerwatów przyrody odpuść sobie zbieranie jakichkolwiek roślin.
 • Nie można też zrywać roślin pod ochroną. Tutaj znajdziesz listę gatunków chronionych w Polsce.
 • Sprawdź dokładnie jak wygląda polskie prawo dotyczące zbierania dzikich roślin czy grzybów, żeby uniknąć nieprzyjemności.
dzikie rośliny jadalne
Dzikie rośliny jadalne są wszędzie.

Kiedy jest najlepszy czas na zbieranie?

W zależności od tego , co chcesz zebrać.

 • Są rośliny dostępne cały rok takie jak stokrotka czy gwiazdnica
 • Wczesną wiosną zbieraj zielone, młode listki i pączki drzew i krzewów
 • Latem zbieraj kwiaty i owoce
 • Jesień to dobry moment na zbiór owoców i korzeni

Dzikie rośliny jadalne najlepiej jest zbierać po południu podczas suchego i słonecznego dnia.

Czym są fitoncydy i jaki mają związek z dzikimi roślinami jadalnymi?

Fitoncydy to naturalnie występujące w roślinie związki chemiczne, które uniemożliwiają rozwój mikroorganizmom.

Fitoncydy można nazwać inaczej antybiotykami, albo substancjami o działaniu bakterio, grzybo i wiruso- bójczymi. Takie związki chemiczne są potrzebne rośliną w walce z czynnikami środowiskowymi.

W dzikich roślinach jadalnych znajdziemy więcej fitoncydów niż w roślinach uprawnych, bo dzikusy muszą same odpierać ataki nieprzyjaciela. W związku z tym, zjadając silną, dziką roślinę zasilamy nasz organizm wszystkimi składnikami, które roślina ta wytworzyła.

Czy warto sięgać po dzikie rośliny jadalne?

Warto ze względu na korzyści:

 • zdrowotne – zawierają wiele cennych składników odżywczych
 • finansowe – są całkowicie darmowe, więc zamiana kupionych mieszanek ziół i sałat na te z najbliższej łąki jest dużą oszczędnością
 • ekologiczne – jedząc dzikie rośliny zmniejszamy ślad węglowy

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem zbiorów?

 • Zaopatrz się w atlas roślin i zapoznaj się z roślinami w Twojej okolicy. Zapisując się do newslettera Sianka, będziesz otrzymywać poradniki dotyczące sezonowych, dzikich roślin. Możesz się zapisać tutaj.
 • Sprawdzaj jak Twój organizm reaguje na rośliny. Zjedź niewielką ilość i obserwuj czy nie masz jakichś reakcji alergicznych.
 • Jeśli nie masz pewności co do jakiejś rośliny, lepiej zostaw ją w naturalnym środowisku.
 • Podczas zbiorów pamiętaj przede wszystkim o tym, by nie zrywać całego surowca. Zawsze zostaw na tyle, by inne zwierzęta mogły się posilić a roślina mogła przetrwać.

Przydatne materiały

Mam nadzieję, że te wiadomości były dla Ciebie przydatne, jeśli masz jakieś pytania o dzikie rośliny jadalne, to pisz do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *