Prozdrowotne działanie natury na człowieka. 6 książek, które zmienią Twoje myślenie.

Człowiek jest nierozerwalnie związany z naturą. Otaczająca nas przyroda ma na nas prozdrowotne działanie. Przekonaj się na własnej skórze.

W ciągu ostatnich 500 pokoleń bezsprzecznie przeszliśmy rewolucje kulturową i dokonaliśmy przełomowych odkryć i zmian. Od zbieraczy-łowców, doszliśmy do innowacyjnych technologii i lotów w kosmos. Nasz styl życia zmienił się totalnie, jednak nadal żyjemy w ciałach przekazanych nam genetycznie przez pokolenia sprzed wielu tysięcy lat. Jak zgrać się z potrzebami naszego organizmu i umysłu, dla których domem przez tysiąclecia był las ? W jaki sposób czerpać prozdrowotne właściwości z natury?

Okazuje się, że przez ostatnie 100 000 lat nasza fizjologia i mechanizmy nie za wiele się zmieniły, czego nie można powiedzieć o środowisku w jakim żyjemy. W oderwaniu od środowiska, które było naszym domem przez dziesiątki tysięcy lat stworzyliśmy sztuczne warunki nie bardzo myśląc, czy jest to dla nas zdrowe czy nie.

Listen to „#017 – Prozdrowotny wpływ natury na człowieka.” on Spreaker.

6 książek, które z pewnością zmienią Twoje podejście do natury

prozdrowotne działanie natury
Natura ma prozdrowotne właściwości, wyjdź na spacer i przekonaj się na własnej skórze

Prozdrowotne moce natury

  1. „Shinrin Yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody” H. Garcia, F. Miralles

To książka, która przedstawia całą gamę badań naukowych dotyczących pozytywnego wpływu natury na zdrowie. Część książki jest też poświęcona filozofiom opartym o szacunek i więź z przyrodą. Oczywiście dowiesz się także czym jest tytułowa praktyka shinrin yoku.

To jest bardzo skondensowane kompendium wiedzy o tym w jaki sposób natura działa na nas prozdrowotnie.

O tym, co daje nam wędrowanie

2. „Pieszo i beztrosko. O sztuce spacerowania” Bonnie Smith Whitehouse

Dla tej pozycji chyba bardziej trafne będzie określenie ćwiczeniówka niż książka. Autorka zachęca do wykonywania różnych zadań i zapisywania efektów w tym prywatnym dzienniku.

To świetny przewodnik, który pomaga uczyć się uważności na przyrodę. Znajdziesz tu dużo inspirujących cytatów, informacji o badaniach czy ciekawych historiach. Wspólnym mianownikiem jest spacerowanie.

jak kontakt z innymi gatunkami działa na nasze zdrowie

3.”Kiedy wzywa nas dzicz. Jak więź ze zwierzętami może zmienić nasze – i ocalić ich – życie” Richard Louv

Niesamowicie otwierająca oczy książka. Opowieść o tym jak nasze życie bez kontaktu z innymi zwierzętami jest uboższe i w jaki sposób przekłada się to na nasz zdrowie i samopoczucie.

Przeczytasz tutaj doświadczenia różnych osób, których życie zmieniło się dzięki spontanicznemu kontaktowi z jakimś zwierzęciem. Moja empatia do zwierząt wzrosła jeszcze bardziej. Okazuje się, że zwierzęta nie tylko wzbudzają w nas różne emocje, ale kontakt z czworonogami ma z pewnością także prozdrowotne właściwości.

Natura jest wszędzie, wystarczy się rozejrzeć

4.”Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli” Nathannael Johnson

Cudowna książka opisuje jak młody ojciec zawiązał więź z przyrodą dzięki temu, że tłumaczył i pokazywał świat swojej malutkiej córce. Książka moim zdaniem odczarowuje pospolite gatunki roślin i zwierząt.

Celem autora zdaje się być zwrócenie uwagi na to, że dzika natura otacza nas zewsząd. Wystarczy się rozejrzeć i otworzyć zmysły nieco szerze, a nawet zwykły gołąb będzie Cię zachwycać.

powrót do nawyków naszych przodków może być zbawienny dla naszego zdrowia

5.”Mądrość prawieków o czym przypominają nam pradawni” Zdzisław Skrok

Niezwykła książka, która pomaga wyobrazić sobie chociaż namiastkę tego, jak żyli nasi odlegli przodkowie sprzed dziesiątków tysięcy lat. Opowieść bardzo obrazowa i pozwalająca faktycznie wczuć się w klimat prehistorii.

Z książki możesz dowiedzieć się nieco o snach, tańcu, jedzeniu i innych zwyczajach życia codziennego naszych przodków. Godnym uwagi jest fakt, że powrót do takich praktyk może mieć na nas prozdrowotny wpływ.

prozdrowotny wpływ słońca

6. „W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł” Linda Geddes

Książka, która opowiada o tym jak duże znaczenie dla naszego zdrowia ma światło słoneczne. Przez tysiące lat to ono dyktowało nam rytm naszego życia. Obecnie więcej czasu oświetla nas światło ekranów niż słońce, w związku z tym cierpi na tym nasze zdrowie.

W bardzo ciekawy sposób napisana książka, dzięki której wzrasta chęć codziennych spacerów i umiarkowanych kąpieli słonecznych. Dlatego polecam ją z całego serca.

Natura ma na nas dobry wpływ

Przez setki tysięcy lat to las był naszym naturalnym środowiskiem. To w nim mieszkaliśmy, pracowaliśmy i zbieraliśmy pożywienie. To on nas ukształtowal.

Może nam się wydawać, że jesteśmy teraz zupełnie innymi ludźmi, że świat się zmienił a my się do niego przystosowaliśmy. Jednak wystarczy spojrzeć na przerażającą ilość chorób cywilizacyjnych. Bez wątpienia mają one jeden trzon. Nasz organizm po prostu nie jest przystosowany ewolucyjnie do życia jakie wielu z nas obecnie prowadzi.

Polecam przesłuchać odcinek podcastu i zgłębić jeszcze bardziej ten temat. Z pewnością dowiesz się kilku ciekawostek dotyczących związku naszego zdrowia i kontaktu z naturą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *